ברקוביץ'. צילום: רפי קוץברקוביץ'. צילום: רפי קוץ
ברקוביץ'. צילום: רפי קוץ
(ברקוביץ'. צילום: רפי קוץ)
לאורך כל הקריירה הפוליטית שלו הקפיד עופר ברקוביץ' להשאיר את הרגשות בבית. כמו כל פוליטיקאי הוא הבין שאסור לקבל החלטות מהבטן ואת העלבונות צריך לשים בצד. אך נראה שהשבוע הוא נשבר. העלבונות האישיים מניר ברקת מביאים אותו להצהרה דרמטית מיד עם פתיחת הריאיון. "אנחנו כרגע עסוקים בלהציג אלטרנטיבה ששומרת על צביון ציוני לעיר, מקפידה על התנהלות דמוקרטית ועל שלטון החוק ומאפשרת לכל אוכלוסייה לשמור על תפיסת עולמה".
אם ההצהרה הזאת עוד ניתנת לפרשנות, ההצהרה הבאה של סגן ראש העירייה כבר ברורה לחלוטין: "אנחנו מאמינים שצריך לשמור על הצביון הציוני של ירושלים, ולראש העירייה כבר לא כל כך אכפת מכך. תחת שלטונו נפגעים בצורה משמעותית הדתיים, החילונים, המסורתיים והחרדים הספרדים. אני רוצה להוביל את ראש החץ שיאגד את כל הציבור הזה".
"היעד: שמונה מנדטים"
הבנתם נכון. הסגן עופר ברקוביץ' קורא תיגר על ראש העירייה ניר ברקת. הוא מדבר על הלחצים המגיעים מכל עבר ובעיקר מבין שאחרי תשע שנים בתור חבר מועצה הגיע הזמן לעלות מדרגה ולהתמודד על ראשות העירייה. וכדי להוביל את ראש החץ הזה הוא מתכנן להרחיב את מעגל הבוחרים של התנועה ולהפוך אותה לסיעת ענק שתאגד את כל המפלגות הציוניות.
ואיך תצליחו לעשות את זה? "היעד הראשון שלנו הוא לגוון את שורות הסיעה, להפוך אותה לתנועה ירושלמית שלמה, לא תנועה שתפנה רק לצעירים אלא כזו שתפנה לכלל הציבור. יהיו לנו מועמדים מגילים שונים ומרקע עדתי ודתי שונה. 'התעוררות' צריכה לדעת להכיל את כולם כדי להוביל את החזית הציונית הרחבה ביותר שאפשר ליצור".
המודל של ברקוביץ' הוא דווקא הסיעות החרדיות שמצליחות להתאחד למרות השוני האידיאולוגי בין הזרמים השונים. "תראו את יהדות התורה. זו סיעה שמורכבת מליטאים, חסידים, בעלז וחב"ד וסלונים", הוא אומר. "יש פה שמונה מפלגות שיודעות לשתף פעולה יחד, ואנחנו רוצים ליצור חזית ציבורית ציונית רחבה. המטרה שלנו היא להגיע לשמונה מנדטים בבחירות הבאות".
לא מתפטר
ברקוביץ' מגיע לריאיון אחרי שבוע סוער. בשבועות האחרונים הוא אוכל מרור מכל הכיוונים. רעיון חלוקת העיר של ברקת לשכונות חרדיות וחילוניות הוביל למשבר קואליציוני חריף. נכון להיום, ניר ברקת איננו סופר את חברי סיעת התעוררות וממדר אותם מקבלת ההחלטות. מצד שני, הלחץ על ברקוביץ' לפרוש מהקואליציה מתעצם עם כל זובור שעושה לו ראש העירייה.
בינתיים ברקוביץ' מנסה לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. הוא תוקף את ברקת מעל כל במה, אך מסרב לפרוש מהקואליציה. "השאלה היא איפה נשפיע יותר, מתוך הקואליציה או מתוך האופוזיציה", הוא ממהר להבהיר. "הדברים נשקלים בכובד ראש. הגיע הסכם והצבענו נגדו, אז מה זה משנה אם זה בקואליציה או באופוזיציה. אין צעדים חריפים יותר שיכולנו לעשות מתוך האופוזיציה".
בשבוע שעבר נשמעו קריאות לעבר סיעת התעוררות להתפטר גם מהקואליציה וגם מהאופוזיציה. בישיבת המועצה שרו חברי האופזיציה לברקוביץ' "עופר תתפטר" בקריאות קצובות הלקוחות מאצטדיוני הכדורגל והכדורסל בעוד חברי הקואליציה מכנים אותו צבוע. "הפוסטים והקריאות מגיעים ממקום פוליטי שאיננו מרגש אותי. אני חושב שאני נאמן לאמת שלנו. אם לא נצליח נפנה לדרך אחרת", הוא מבהיר.
"אין דאגה לילדי העיר"
עד שברקוביץ' יחליט על צעדיו, הוא תוקף את ברקת באופן חסר תקדים. הוא עולב בו מעל כל במה, ובריאיון הזה אפילו מעלה את הדציבלים. על אף האיום בתביעת דיבה שמרחף מעל ראשו מכיוונו של ברקת, הוא תוקף את מניעיו בהסכם חלוקת העיר. "שיהיה ברור - לא הדאגה לכיתות הלימוד ולצביון העיר הניעו את ברקת בהסכם הזה. אם זה היה מה שמניע אותו הוא לא היה מחזיק בשבי במשך ארבע שנים אלפי כיתות ברמת אשכול ואת מתחם ורבורג בקרית יובל במשך שש שנים".
באותה נשימה ברקוביץ' נזהר שלא ליצור חזית עם החרדים. "הרמתי יד בעד הלוואה של מיליארד שקל למען החינוך. אני מבין את המצוקה של החרדים והערבים בעיר", הוא אומר. "עירייה וממשלה טובה חייבות לסגור את הפער הבלתי נסבל הזה. שלוש פעמים פניתי לראש העירייה וליצחק פינדרוס בנושא של קרית החינוך החרדית ברמת אשכול, אבל אני לא מסוגל להבין כשלוקחים מילד אחד ונותנים לילד אחר. ראש העירייה דוחק אנשים מהעיר הזאת, לא רק חילונים אלא אפילו דתיים־לאומיים".
ברקת טוען שמדובר בהסכם היסטורי. "שלושה ימים לאחר ההסכם הקריא חבר מועצת העירייה אליעזר ראוכברגר את תגובה החרדים עליו ואמר שאף אחד לא יוכל להגיד להם מה לעשות ואיפה לגור. בעוד שנה הם יבואו עם דרישות חדשות. זה מהלך היסטורי שפותר את הסכסוכים בעיר? זה מהלך של ראש עירייה מבולבל. אני לא רואה פה את ההסכם ההיסטורי".
הפתרון של ברקוביץ' לסוגיית החרדים בירושלים שונה. "ברקת עשה טעות אסטרטגית - הוא לא בנה לחרדים. אני בעד לבנות שכונות חרדיות חדשות, לא רק בעטרות אלא גם במקומות אחרים".
"ברקת השתנה"
הניסיון של ברקוביץ' להציג את המאבק כאידיאולוגי איננו מצליח. בעלבון של חברי סיעת התעוררות אפשר להבחין גם ממרחק. "אנחנו הבאנו את ברקת לראשות העירייה", מסביר ברקוביץ'. "במהלך יום הבחירות קראנו לפעילים שלנו להפסיק לעסוק במנדטים של 'התעוררות' ולהתחיל לפעול למען בחירתו של ברקת. אנחנו הבאנו אותו לכיסא הזה".
לדעתו, ברקת השתנה בקדנציה הנוכחית. את האצבע המאשימה הוא מפנה כלפי הפריימריז הקרובים בליכוד. "לברקת יש זכויות רבות בתהליכים שהובלנו יחד, אבל כרגע הוא במפנה אסטרטגי פוליטי", הוא אומר. "הוא עסוק בקמפיין של בחירתו לכנסת. יש כעת דברים שפוגעים בהתנהלותו. תושבי ירושלים צריכים ראש עירייה במשרה מלאה מאה אחוז ונטול פניות. ניר של 2008 ושל 2013 לא היה מציג את התוכנית הזאת".
ברקוביץ' טוען שעתיד הסכם החלוקה של העיר צריך להיקבע בדרך מקורית, לא בהחלטות שמתקבלות במחשכים ואפילו לא בהצבעות של חברי מועצת העירייה אלא בהחלטה ציבורית רחבה. "אני קורא לברקת להוביל משאל תושבים על המתווה. לפי תחושתנו, הרוב מכריע של הציבור הירושלמי מתנגד להסכם הזה".
על פי בכירים בסיעת התעוררות, שליחי ראש העירייה עולים לרגל כדי לפייסו, אך בסביבת ברקת מלגלגים וטוענים שההפך הוא הנכון. בלשכת ראש העירייה משוכנעים שברקוביץ' לא יוותר לעולם על כיסא עור הצבי ועל משכורתו כסגן ראש עירייה. "אנחנו מוכנים לשלם מה שצריך לשלם כדי לשנות את ההסכם הזה, גם אם זה במחיר של לוותר על כל ההשפעה הזו", מדגיש ברקוביץ'. "לא נוותר על ערכינו מול ברקת, ואני יודע שראש העירייה מרגיש היטב את נחת זרועה של 'התעוררות' בשבועות האחרונים".
אתה אומר שאתם מוכנים לשלם את המחיר, אבל איזה מחיר אתם משלמים? אם ברקת יחליט לפטר אתכם רק אתם תרוויחו מכך. מדוע לדעתך הוא לא מפטר אתכם? "את השאלה הזו צריך להפנות אליו, לא אלי. אותי לא מעניין אם מפטרים אותי או לא".
"הקשר בין ברקת לבונפיל הזוי"
בשבוע שעבר נעל יו"ר מרחב ירושלים בהסתדרות דני בונפיל את משרדו של ברקוביץ' בטענה שהוא פוגע בעובדים. גם התמימים בינינו יתקשו לנתק בין הצעד של בונפיל לבין המאבק של ראש העירייה בסגנו. "הטענה של בונפיל היא שקר", מצהיר ברקוביץ'. "שאלתי את העובדים שמחו נגדי מדוע הם כאן ואם פגעתי בהם. הם לא ידעו לתת לי תשובות. הסיבה להפגנה היתה שבישיבת המועצה האחרונה אמרתי למנכ"ל העירייה אמנון מרחב שהוא אינו יכול לקבל החלטות בעיר שהוא מעולם לא שילם בה ארנונה".
ברקוביץ' אינו מתכוון לשתוק על היחסים הקרובים בין ראש העירייה לבין נציג ההסתדרות שהורשע במירמה. "הקשר ביניהם הזוי", הוא אומר. "ההתנהגות של בונפיל לדעתי היא התנהלות צינית שמנצלת את העובדים", הוא מבהיר. "מי שאשם הוא ראש העירייה, שארגן הפגנה בריונית מחוץ ללשכה שלי. ההתנהלות הזאת רק פוגעת בהתנהלות של העובדים.
העימות עם בונפיל. צילום: אלכס קולומויסקיהעימות עם בונפיל. צילום: אלכס קולומויסקי
העימות עם בונפיל. צילום: אלכס קולומויסקי
(העימות עם בונפיל. צילום: אלכס קולומויסקי)
"יש ניסיון להשתיק אותנו בצעדים לא דמוקרטיים ואלימים, אבל זה לא מפחיד אותנו. ברקת איבד עשתונות וכיוון. הוא משתמש לדעתי בשיטות של משטרים אפלים, והוא משלם על זה מחיר ציבורי כבד, ואנשים מבינים את זה היום".
"אין לי שום חשש", הוא טוען בתוקף. "מי שיעז להשתמש פה באלימות פיזית, וזה לא היה רחוק מזה, ימצא את עצמו במשטרה. המאבק הוא ערכי ולא מול העובדים. מי שיעלה בעוד חצי מילימטר את הווליום שבו מתנהלים ימצא את עצמו במגרש הרוסים".
אתה מצטער על מה שאמרת על אמנון מרחב? "יש לי ביקורת על כך שהדרג הבכיר בעירייה לא גר בירושלים. אמנון לא גר פה. הוא גר במודיעין. אני גדלתי בקרית יובל והוא לא תמיד מבין את הרגישויות במקומות האלה כמו שאני מבין אותן. אני גדלתי פה ואני מכיר את כל המאבקים והרגישויות שקשורים לעיר הזאת, ועם כל הכבוד, איפה נשמע שוועד עובדים מגן ככה על ההנהלה? אמנון מרחב צריך את ההגנה של דני בונפיל?"
הרבה סימני שאלה
ברקוביץ' אינו לבד. מי שעוד סובל מנחת זרועו של ראש העירייה היא חברתו לסיעה עינב בר־כהן. לא די בכך שלא נתנו לה להעביר כנס בנושא אגרות שילוט בעירייה כשהיא מחזיקה את תיק העסקים - לאחרונה קבע היועץ המשפטי של העירייה אלי מלכה שעלולה להיות בעייתיות בכך שהיא הממונה על העסקים בעיר, בזמן שלבעלה יש שותפות בעסק בשוק מחנה יהודה. היועמ"ש לעירייה אמר כי היא עברה על הסדר ניגוד עניינים מבלי לציין כיצד הפרה אותו, ועל כן הוא שוקל לשלול את תיקה. "יש בהתנהלות המבישה הזאת של ראש העירייה פן סקסיסטי. אינני בטוח שכך היו נוהגים עם חבר מועצה שלאשתו היו עשרה אחוזים בעסק אחר", הוא יורה.
ברקוביץ' נזהר שלא לתקוף מפורשות את היועץ המשפטי, אך אינו עוצר בעצמו. "אני שם סימן שאלה גדול על חוות הדעת הזאת, על המוטיבציה שלה ועל מי שדחף אותה", הוא מבהיר. "הסיבה היא שהנסיבות לא השתנו כהוא זה מהיום שבו עינב בר־כהן פנתה לפני כשנתיים אל היועץ המשפטי, עוד לפני היום שבעלה בכלל פתח את העסק בשוק שבו יש לו עשרה אחוזים. עינב קיבלה על עצמה את הסכם ניגוד העניינים, ואפילו החמירה אותו והוציאה את עצמה מעיסוק בכל שוק מחנה יהודה".
ביום ראשון יצא עופר ברקוביץ' עם עינב בר־כהן לצפות בהקרנה של הסרט 'מכתוב' של גיא עמיר וחנן סביון. אם המטרה של השניים היתה לשכוח ממה שקורה בירושלים, היא נכשלה. לא רק שהסרט הוא ירושלמי שורשי ומתרחש בעיר, ברקוביץ', שהיה אמור לשחק בסרט, תהה לכל אורכו אם לא היה עדיף להתמקד בקריירת המשחק שלו במקום להתכתש עם ראש העירייה.
עם יד על הלב, תיארת לעצמך שכדור השלג יידרדר לנקודה זאת? "לא ידעתי, אבל אני לא מתחרט. לפני כחודשיים שמענו על הסכם של ברקת עם הזרם הליטאי בעיר. לא תכננו שהמשבר יגיע לכך, אבל הדבר היחיד שהיה מתוכנן זו תגובה חריפה להסכם. גם היום אני שלם עם זה שנלחמנו נגד ההסכם שמיטיב עם אוכלוסייה שמיוצגת בידי שלושה חברי מועצה בלבד ופוגע בכל ירושלים".
"התעוררות היא סיעה וירטואלית שקיימת בעיקר בפייסבוק"
מלשכת ברקת נמסר: "התעוררות היא סיעה וירטואלית שקיימת בעיקר בפייסבוק וגם הציבור שהצביע להם מתחיל להבין שהסיעה הפקירה אותו, ברחה מהכרעות חשובות והעדיפה לקטר במקום להיות שותפה לגיבוש מתווה שמירת צביון השכונות. התעוררות לא הביאה שום הישג מלבד מצגי שווא בפייסבוק על הישגים של אחרים שניכסו לעצמם. הם הצליחו להסתכסך עם עובדי העירייה והדרג המקצועי שבחר למדר אותם מעשייתו, היועץ המשפטי יצא בחריפות נגד התעוררות גם בשל חשש לניגודי עניינים חמורים וגם בשל שימוש חמור במשאבים ציבוריים לעריכת כנסים פוליטיים.
"התעוררות מאשימים את עובדי העירייה, ראש העירייה, היועץ המשפטי וכל העולם רק לא את עצמם בכישלונותיהם. הם מומחים בהתעלמות מהתהליכים החיוביים שעוברים על ירושלים ובהשחרת הציבור, יצירת סכסוכים והצגת תמונה קודרת כדי לקושש קולות נוספים בבחירות.
"ראש העירייה רצה בשותפות אמיתית עם התעוררות המושתתת על אמון ועשייה משותפת, אולם לאורך כל הדרך התעוררות העדיפו את האינטרס הצר שלהם על פני האינטרס הרחב, הוא נתקל פעם אחר פעם בתרגילים הזויים, מאבקי אגו פנימיים בתוך הסיעה על קרדיטים, חוסר ביצוע משווע והתנהגות ילדותית שלא מאפשרת עבודה רציפה ומשותפת. בפועל התנהלותם הרחיקה אותם ממוקדי ההשפעה ומהיכולת להשיג הישגים ומי שמשלם את המחיר על התנהלותם הוא הציבור שבחר בהם".