מתחם התחנה. צילום: רפי קוץמתחם התחנה. צילום: רפי קוץ
מתחם התחנה. צילום: רפי קוץ
(מתחם התחנה. צילום: רפי קוץ)
מי מהמועמדים לראשות עיריית ירושלים חושב שמתחם התחנה צריך להישאר פתוח בשבת? מיינט ירושלים הפנה שאלה זהה לכל 7 המועמדים שהכריזו כי יתמודדו על תפקיד ראש העירייה הבא. נוסח השאלה היה זהה ״האם מתחם התחנה צריך להישאר פתוח בשבת?". בסוף חודש יוני, הוחלט ברוב של 16 חברי מועצה לאשר את הצעת חברי המועצה החרדים לשכור עו"ד חיצוני שיערער על ההחלטה לפתוח את מתחם התחנה בשבת ובסופי שבוע.
בשבוע שעבר הפנה מיינט ירושלים שאלה בנושא אחר עבור 7 המועמדים ובדק מי מהמועמדים מתכוון לבוא ולהשתתף במצעד הגאווה 2018. השאלה עוררה סערה וקיבלה התייחסות גם בכלי תקשורת ארציים, בעקבות תשובותיהם השנויות במחלוקת של חלק מהמועמדים.
ענו תשובה חד משמעית: סלמן, חביליו, ברקוביץ', עזריה ואלקין
5 מועמדים מתוך 7, התייחסו באופן ענייני לשאלה של מיינט ירושלים והעבירו תגובה חד משמעית באשר לעמדתם בנושא פתיחת מתחם התחנה בשבת - אבי סלמן, יוסי חביליו, עופר ברקוביץ' ורחל עזריה. אלקין ביקש הבוקר (ד') לחדד את תשובתו.
חביליו העביר תגובה קצרה ובה הוא מבהיר כי מתחם התחנה צריך להישאר פתוח בשבת. סלמן ענה כי המתחם צריך להישאר פתוח בשבת וכי יש לאפשר למוקמות נוספים לפעול בסופי שבוע. ברקוביץ' ענה כי המתחם הוא סמל לסובלנות ודו קיום ויש להשאירו פתוח בשבת.
אבי סלמן: "מתחם התחנה בהחלט צריך להישאר פתוח בשבת"
"מתחם התחנה בהחלט צריך להישאר פתוח בשבת. אחת הסיבות המרכזיות להגירה שלילית של צעירים ומשפחות צעירות הינה העדר מקומות בילוי, תרבות ופנאי גם בסופי שבוע. הצעירים הם העתיד של העיר וכדי לתת מענה יש לאפשר למתחם התחנה להיות פתוח בשבת ולפתח מקומות בילוי נוספים שיפעלו גם כן בסופי שבוע תוך האיזונים המתבקשים לעיר ירושלים.
"חשוב שנייצר במתחם התחנה פעילויות ואירועים על מנת לחזק את בעלי העסקים במתחם. כמו כן, צוות העסקים במטה שלי בראשות איש העסקים רונן גלעד מוביל תכנית לפיתוח מתחמי בילוי חדשים אותה נציג בקרוב".
אבי סלמן. צילום: יח"צאבי סלמן. צילום: יח"צ
אבי סלמן. צילום: יח"צ
(אבי סלמן. צילום: יח"צ)
יוסי חביליו: "כן"
"כן בהחלט, מתחם התחנה צריך להישאר פתוח בשבת".
עו"ד יוסי חביליו. צילום: שלומי כהןעו"ד יוסי חביליו. צילום: שלומי כהן
עו"ד יוסי חביליו. צילום: שלומי כהן
(עו"ד יוסי חביליו. צילום: שלומי כהן)
"כן. מתחם התחנה הוא סמל לסובלנות ודו קיום, מצד אחד מסעדות כשרות למהדרין ומנגד מסעדות פתוחות בשבת. המתחם עובד לפי עקרונות הסטטוס קוו ועפ"י חוק העזר העירוני ועל כן יש להשאירו פתוח שימשיך לשרת את כלל האוכלוסיות".
עופר ברקוביץ׳. צילום: רפי קוץעופר ברקוביץ׳. צילום: רפי קוץ
עופר ברקוביץ׳. צילום: רפי קוץ
(עופר ברקוביץ׳. צילום: רפי קוץ)
רחל עזריה: "מתחם התחנה פתוח בשבת וכך צריך להיות"
"מתחם התחנה פתוח בשבת וכך צריך להיות. הסוגיה מעולם לא היתה על הפרק. מדובר במתחם לבילוי ופנאי המשרת ציבור ירושלמי גדול, וזה שאנחנו לקראת בחירות, זו לא סיבה לנתץ ולשבור את הסטטוס קוו בעיר.
"מועמדים שמריצים ספינים ומסיתים ציבוריים אחד נגד השני בוגדים בשליחות הציבורית שלהם עבור כיסאות וג'ובים.
"אני מאמינה שאנחנו הירושלמים יכולים לחיות פה יחד, תוך כבוד הדדי, התחשבות ושמירה על האיזון העדין. את זה כל הירושלמים, חוץ מפוליטיקאים קטנים והעסקנים שמריצים אותם, כבר הבינו מזמן".
ח"כ רחל עזריה. צילום: רפי קוץח"כ רחל עזריה. צילום: רפי קוץ
ח"כ רחל עזריה. צילום: רפי קוץ
(ח"כ רחל עזריה. צילום: רפי קוץ)
אלקין: "כן יישאר פתוח"
תגובתו של השר אלקין תחילה לא ענתה על השאלה שלנו וכתב "מתחם התחנה ימשיך לפעול בהתאם לחוק". הבוקר (ד') אלקין ביקש לחדד את דבריו:
"כן יישאר פתוח, מתחם התחנה ימשיך לפעול בהתאם לחוק ועל פי הסטטוס קוו הנהוג בירושלים לאורך השנים לפיו מותרת פעילות תרבות ופנאי לעומת פעילות מסחר שאינה מתאפשרת בשבת״.
אלקין. "לא יצא להרפתקאות מיותרות".צילום: אלכס קולומויסקיאלקין. "לא יצא להרפתקאות מיותרות".צילום: אלכס קולומויסקי
אלקין. "לא יצא להרפתקאות מיותרות".צילום: אלכס קולומויסקי
(אלקין. "לא יצא להרפתקאות מיותרות".צילום: אלכס קולומויסקי)
המתחמק: משה ליאון
התגובה של ליאון האשימה אותנו בשיתוף פעולה עם עופר ברקוביץ'. ליאון טען כי ברקוביץ׳ הפנה את השאלה למיינט ירושלים והאשים כי מטרתו היחידה היא לפלג את התושבים עבור צרכיו הפוליטיים.
משה ליאון: "לא אשתף פעולה עם שאלות מוזמנות על ידי עופר ברקוביץ'"
"לא אשתף פעולה עם שאלות מוזמנות על ידי עופר ברקוביץ' - שמטרתו היחידה היא לפלג את תושבי ירושלים עבור צרכיו הפוליטיים".
משה ליאון. צילום: יואב דודקביץ'משה ליאון. צילום: יואב דודקביץ'
משה ליאון. צילום: יואב דודקביץ'
(משה ליאון. צילום: יואב דודקביץ')
תגובתו של המועמד מאיר תורג׳מן לא התקבלה עד למועד פרסום הכתבה