סרטה המדובר של הבמאית הסעודית הייפא אל מנסור "המועמדת המושלמת" נבחר לפתוח את הפסטיבל הראשון לסרטי נשים בירושלים שיערך בין התאריכים 16-19 בדצמבר. סרטה הקודם של אל מנסור "וואג'דה" היה סרט הקולנוע הראשון שצולם והופק בערב הסעודית, השתתף בפסטיבל ונציה 2012 בו זכה בשלושה פרסים והיה נציג ערב הסעודית באוסקר.
ב- "המועמדת המושלמת" ממשיכה הבמאית לעסוק במורכבות החברתית אשר חוות נשים סעודיות, על רקע השינויים התרבותיים במדינה. עלילתו מספרת על רופאה רופאה צעירה בעיר קטנה בערב הסעודית, אשר מוצאת את עצמה מתמודדת לראשות העירייה וזוכה לתמיכה נלהבת של נשות העיר. הסרט יוקרן בטקס הפתיחה של הפסטיבל, אשר ייערך במעמד ראש העיר ירושלים משה לאון. בהמשך יוקרן הסרט בבתי קולנוע לב.
מתוך הסרט "המועמדת המושלמת". באדיבות בתי קולנוע לבמתוך הסרט "המועמדת המושלמת". באדיבות בתי קולנוע לב
מתוך הסרט "המועמדת המושלמת". באדיבות בתי קולנוע לב
(מתוך הסרט "המועמדת המושלמת". באדיבות בתי קולנוע לב)
לצד סרט הפתיחה, יוקרנו עוד שני סרטים בינלאומיים במהלך הפסטיבל: Flatland סרטה החדש של הבמאית ג׳נה באס, אשר הוקרן בפסטיבל ברלין במסגרת "פנורמה" היוקרתית, ינעל את הפסטיבל בהקרנת בכורה ישראלית. הסרט מספר על אישה אשר בורחת מבעלה הטרי יחד עם חברתה ההריונית וקצינת המשטרה הבולשת אחריהן.
Female Pleasure סרטה של יוצרת הסרטים השוויצרית ברברה מילר, אשר מביאה דיוקן תיעודי של 5 נשים אמיצות המגיעות מכל קצווי תבל (יפן, הודו, סומליה, ארה"ב ואירופה) והמשותף לכולן הוא ההתנגדות לדיכוי המיניות הנשית.
FLATLAND. Flatland Productions (Pty.) LtdFLATLAND. Flatland Productions (Pty.) Ltd
FLATLAND. Flatland Productions (Pty.) Ltd
(FLATLAND. Flatland Productions (Pty.) Ltd)
עוד יוקרנו: סרטה זוכה פרס הסרט התיעודי הטוב ביותר בפסטיבל חיפה של היוצרת לינה צ'פלין Underground Ballet על בית הספר לבלט המנסה להילחם על תרבות הריקוד בישראל, סרט הביכורים המרגש והמוערך של הבמאית הפלסטינית ג'ונה סולימאן "האחות של מוסליני" בו עוקבת הבמאית אחר סבתה בת ה-85 במסע של מפגשים בלתי צפויים עם עברה, "מקום מפלט" סרטה של איילת דקל על שגרת החיים בשלושה מקלטים לנשים נפגעות אלימות בישראל - ערבי, חרדי וחילוני, "אישה" של ישראלה שאער מעודד, היוצרת קולאז' של נשיות מתוך כ-200 סרטים שבוימו על ידי נשים בישראל מ-1969 ועד היום ועוד.
בנוסף, יתקיימו לאורך הפסטיבל הקרנות אשר ילוו בשיח עם היוצרות על חוויות היצירה של נשים בתעשייה, פאנל בנושא שינוי מעמד הבמאית לאורך השנים לרגל 50 שנים לסרט הישראלי עלילתי הראשון אשר בוים על ידי אישה, טקס הענקת אות הוקרה ליוצרת מוערכת, הקרנת סרטים במזרח העיר ובשכונות השונות, אסופה ראשונה מסוגה של סרטי אנימציה בבימוי יוצרות ישראליות מובילות ופאנל מקצועי לשילוב יוצרות בתעשיית הקולנוע הישראלית.
"הפסטיבל הראשון לסרטי נשים בירושלים הוא פסטיבל קולנוע חברתי, אשר קם במטרה להבליט נשים בתעשיית הקולנוע מכל המגזרים, לעודד יוצרות בתחילת דרכן, לאפשר הזדמנויות מסך שוות ליוצרות ותיקות ולהנגיש סרטים מגוונים לקהל הרחב", אומרות ליהי סבג ושירה מישר, מיוזמות הפסטיבל, "הסרטים שנבחרו להציג בפסטיבל הם סרטים שבוימו על ידי נשים ובמרכזם עומדות גיבורות נשיות- זהו מענה לתת-הייצוג של יוצרות ובמאיות ישראליות בפרט ובעולם בכלל".
קרן גשר לקולנוע רב תרבותי פתחה קול קורא ארצי ליוצרות קולנוע עבור שני מענקים לפיתוח סרט קצר עלילתי בסך כולל של 15,000 שקלים. המענקים יוענקו ליוצרות באירוע הנעילה של הפסטיבל. הפסטיבל יתקיים בהפקת איגוד יוצרי הקולנוע בירושלים ובתמיכת עיריית ירושלים, המיזם לקולנוע וטלוויזיה ירושלים ומפעל הפיס.