חלל המוזיאון הוא הבמה, היצירות הפזורות בו הן ההשראה, והמחול הוא ההצגה הראשית שלוקחת את אוצרות האמנות הדוממים ומעניקה להם חיים חדשים של ריקוד ותנועה. במתכונת זאת, זו השנה החמישית, יארח מוזיאון ישראל בירושלים סדרה חדשה של שבעה מופעי מחול.
כל רכיבי הסדרה, האמנותיים והטכניים, תוכננו בקפידה - מהעובדה שמופעי המחול ייערכו בחללים אינטימיים במוזיאון ולא במסגרת הבימתית המוכרת ועד לחיבור האמנותי בין התכנים המוזיאליים ליוצרים, כך שהצופה יזכה לחוויה המייצרת שיח אמנותי אינטימי בין היצירות והאמנים לבינו הטוען את יצירת המחול במשמעויות חדשות ומרתקות.
הסדרה תתקיים בכל יום חמישי בחודשים נובמבר ודצמבר בשעה 20:00 בהובלת יוצרי מחול מהבולטים בישראל ובהם רננה רז, נטלי דביר, מירה רובינשטיין, ישי כרסנתי, יוסי ברג, עודד גרף, דפי אלטבב, גיל קרר, אלה רוטשילד. על הניהול האמנותי הופקדה נטע כהן.
מחול בתערוכה. צילום: ברק אהרוןמחול בתערוכה. צילום: ברק אהרון
מחול בתערוכה. צילום: ברק אהרון
(מחול בתערוכה. צילום: ברק אהרון)
סדרת מופעי המחול תיפתח ב-7.11.19 במפגש בין האמנית רננה רז לרביעיית טוסקניני עם יצירתם "שישה עשר מיתרים וגוף אחד" שבה מזמינה רז את המוזיקה לעבור דרך הגוף ומציעה פרשנות אישית, מוזיקלית, אסוציאטיבית, דרמטית ופיזית לשורות התווים המרכיבים את הפרטיטורה.
ב-21.11.19 יתקיימו שני מופעי מחול "ימה וקדמה" מאת מירה רובינשטיין וישי כרסנטי ובו יציגו היוצרים פיסות זיכרון מילדותם השונה. המופע השני באותו הערב - "אנא טומיה" מאת נטלי דביר - יציג את סיפורה של הנקבה המזרחית שהיגרה מלבנון לישראל, ויציג את הקונפליקטים הרבים שמולם ניצבה עד לשיגעון מחיקת הזהות והרגשת השייכות.
ב-28.11.19 יתקיים המופע "When Love Walked In" מאת יוסי ברג ועודד גרף שיעסוק בפער בין האופן שבו מוצגת אהבה בתרבות לבין האופן שיחידים חווים אותה. ב-12.12.19 יתקיים המופע "תכף נעשה המון אהבה" מאת דפי אלטבב וניני משה בשיתוף יענקל'ה פילצר ואילן גולובוביץ ויציג שני גברים על תאוותיהם, חולשותיהם והמטען שאספו עם השנים, דרך נקודת מבט של אישה. ב- 18.12.19 (יום רביעי) המופע EARTH"/ארץ" מאת גיל קרר יספר על משלחת שמגיעה לכדור הארץ כדי לחקור ולחוות את החיים על פני האדמה. ב-26.12.19 תופיע האמנית אלה רוטשילד עם יצירתה "לדעתי הפה מיותר" ותציג יחסים שנעים בין אהבה, שנאה, פחד וכל קשת הרגשות שביניהם באמצעות מבט חטוף אל עולם מופלא, קודר, הומוריסטי ומלא סתירות של זוגיות אחת מיוחדת במינה.
מחיר: 50-65 שקלים. פרטים נוספים בעמוד המוזיאון: מחול בתערוכה