פתיחת סתימות, הדברה, החלפת צילינדר והחלפת רצועת תריס חשמלי – אלו התקלות הכי נפוצות בירושלים, בסביבה הביתית, בשנה החולפת. כמה יעלה לכם התיקון ומה כדאי לברר לפני? בדקנו.
מסתבר שלכל עיר יש את ה"צרות" שלה. ובכן, כשזה מגיע לתקלות בתוך הבית, הרי שתחום האינסטלציה וההדברה הן שתי רעות חולות בעיר הבירה. כמות הזמנות בעלי המקצוע בירושלים, בתחום זה, גדולה פי שניים מאשר ביתר חלקי הארץ. כך עולה ממידע שהועבר ממאגר הנתונים של אתר "המקצוענים" להזמנת בעלי מקצוע.
"מכלל העבודות שבוצעו בירושלים בשנה החולפת (2018), הרי ששניים מהסיווגים בחמישייה הפותחת מתייחסים לתחום האינסטלציה", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים".
אילוסטרציה. צילום: shutterstockאילוסטרציה. צילום: shutterstock
אילוסטרציה. צילום: shutterstock
(אילוסטרציה. צילום: shutterstock)
"בראש רשימת העבודות המבוקשות בירושלים נמצאת הדרישה להדברת תיקנים, במקום השני, פתיחת סתימה באסלה. במקום השלישי, החלפת צילינדר בדלת הכניסה לבית. במקום הרביעי, החלפת רצועה בתריס גלילה ידני. ובמקום החמישי, פתיחת סתימה בכיור".
במקום הראשון: הדברת תיקנים
בראש רשימת העבודות המבוקשות בירושלים, ניצבת בגאון נציגת תחום ההדברה, עם 4 אחוז מסך העבודות שבוצעו בעיר בשנה החולפת. מדובר בנתון גבוה משמעותית מהממוצע הארצי שעומד על 2.8 אחוז בלבד לביקוש לאותה עבודה.
ניתן לטעון שזהו נתון אקראי בלבד, אך בהתחשב בכך ששתי העבודות הנוספות שנכנסו לחמישייה הירושלמית הפותחת הן מתחום האינסטלציה, ניתן לשער כי לאיכות תשתיות הביוב העירונית יש השפעה מסוימת על כמות המקקים שעולים לביקורי בית בעיר הקודש. יצוין כי סוג ההדברה הנפוצה ביותר שהוזמנה היא הדברת תיקנים לדירת חדר עד שלושה חדרים.
כמה טיפים: "בצעו את ההדברה בתחילת העונה, וכך תיהנו מאחריות לכל התקופה", ממליצים במוקד השירות. "ודאו את משך האחריות מראש, בעת סקר השוק הטלפוני שאתם עורכים, והאם היא כוללת חריגים. אל תתפשרו על מדביר שאינו בעל רישיון בתוקף, שכן הדבר לא רק מנוגד לחוק, אלא גם מסכן אתכם ואת דיירי הבית".
כמה תעלה העבודה? טווח המחירים הוא 350-450 שקל, כשהמחיר מתייחס לדירה בשטח של עד 70 מ"ר. עלות הדברת כל חדר נוסף, תהיה כרוכה בתוספת של כ-50 שקל לחדר.
במקום השני: פתיחת סתימה באסלה
במקום השני בחמישיית השנה החולפת בירושלים, נמצאת הנציגה הראשונה מבין שתיים של תחום האינסטלציה. 3.8 אחוז מסך העבודות שבוצעו הן עבודות של פתיחת סתימה באסלה. אז נכון, סתימה באסלה היא הרבה פעמים תוצר של שימוש לא נכון (השלכת מגבונים וכו'), אבל הפער בין פתיחות סתימה באסלה ביחס לשאר העבודות בירושלים, לבין הממוצע הארצי אשר עומד על 2.2 אחוז בלבד, עשוי להעיד עד סיבות נוספות מלבד שימוש צרכני שגוי.
אם נחזור לרגע לעבודה המובילה בחמישייה, נוכל לשים לב כי שוב מדובר במערכת אינסטלציה וביוב. במקרים של סתימה באסלה, מדובר אמנם במערכת ביתית שבאחריות בעל הבית ולא באחריות העירייה, אך במידה והצנרת הביתית היא צנרת ברזל ישנה שלא הוחלפה מעולם, הסיכוי לתקלות ולסתימות עולה. צנרת ברזל ישנה מאפיינת דירות ישנות, שבהן לא הוחלפה מעולם הצנרת.
כמה תעלה העבודה? פתיחת סתימה תעלה לכם 300-400 שקל. שימו לב שהמחיר הוא עבור פתיחת סתימה בסיסית ואינו כולל את פירוק האסלה. מה שיכול לייקר את העבודה הוא שימוש בספירלה חשמלית (תוספת של כ-40 אחוז במחיר). כמו כן, המחיר לא מתייחס לפתיחת סתימה בקו הביוב הראשי.
אילוסטרציה. צילום: shutterstockאילוסטרציה. צילום: shutterstock
אילוסטרציה. צילום: shutterstock
(אילוסטרציה. צילום: shutterstock)
במקום השלישי: החלפת צילינדר בדלת פלדלת
במקום השלישי לעבודות הנפוצות ביותר בעיר הבירה, נמצאת החלפת צילינר. החלפת צילינדר בדלת כניסה לבית מאפיינת מעברי דירה, איבוד מפתחות או הינעלות מחוץ לבית, ואירועי התפרצות לדירה. אם מסתכלים על הממוצע הארצי, עבודת החלפת צילינדר בדלת פלדלת מהווה 1.8 אחוז מסך העבודות, נתון נמוך משמעותית מאשר בירושלים, בה הנתון הוא 3.8 אחוז מסך העבודות שהוזמנו.
אם נחבר לכך את הנתון של משטרת ישראל, שמציב את ירושלים במקום השני בארץ (אחרי תל-אביב) בכמות תיקי החקירה שנפתחו בחשד להתפרצות לדירה (עם 972 תיקים), נקבל נתון מעניין שעשוי להצביע על קשר בין החלפות צילינדר לבין כמות הפשיעה בעיר.
כמה טיפים: "אל תתפשרו על התקנת צילינדר שלא מגיע באריזה סגורה הרמטית", ממליצים במוקד השירות. "הימנעו מהזמנת מנעולן מחוץ לשעות העבודה המקובלות (למעט במקרה חירום) ובצעו סקר שוק לאור פערי מחירים גבוהים במיוחד בענף זה. כמו כן, אל תתפשרו על אחריות של פחות משנה עבור הצילינדר, ודרשו זאת בכתב".
כמה תעלה העבודה? עלות החלפת צילינדר בדלת פלדלת תעלה לכם 300-500 שקל. המחיר כולל התקנת צילינדר פשוט. צילינדר איכותי יותר (בעל חמישה כוכבי בטיחות) יעלה לכם כ-20 אחוז יותר.
במקום הרביעי: החלפת רצועה בתריס גלילה ידני
במקום הרביעי בחמישייה, נמצאת נציגת תחום התריסים. 3.3. אחוז מסך העבודות שבוצעו בשנה החולפת הן של החלפת רצועות בתריסי גלילה. זאת, לעומת ממוצע ארצי של רק 0.08 אחוז מכלל העבודות.
תריסי גלילה אפיינו את הבנייה הישנה ביותר בארץ, כשהחל משנות ה-70', חל מעבר לתריסי הזזה (תריסי שלבים). ואולם, בשנים האחרונות חוזרים להשתמש בתריסי גלילה ידניים בחלונות קטנים בדירות. בחלונות גדולים, רבים עברו להשתמש בתריסים חשמליים. כמות התקלות בתריסי גלילה ידניים מעידים על כך שבירושלים יש שימוש מוגבר יותר בתריסי גלילה בחלונות גדולים. במקרים אלו, הרצועה אינה עומדת בעומס המשקל ומתבלה במהירות רבה יותר.
כמה טיפים: "בעת הגעת בעל המקצוע, בקשו ממנו רצועת ניילון ואל תסתפקו ברצועת בד שנחשבת לעמידה פחות", ממליצים במוקד השירות. "אם יש בבית רצועות נוספות שכבר התבלו, אל תחכו עד למצב שבו הן ייקרעו ויסכנו אתכם, אלא החליפו אותן באותו ביקור. הדבר יאפשר לכם גם תעריף נוח יותר, מאשר אם תזמינו אותו שוב בנפרד. הימנעו מהפעלת כוח בעת פתיחת התריס, בייחוד בחלונות גדולים, שכן התריס כבד וקריסה פתאומית שלו מאוד מסוכנת".
כמה יעלה התיקון? עלות החלפת רצועה תעלה 250-350 שקל.
אילוסטרציה. צילום: shutterstockאילוסטרציה. צילום: shutterstock
אילוסטרציה. צילום: shutterstock
(אילוסטרציה. צילום: shutterstock)
ובמקום החמישי: פתיחת סתימה בכיור
את החמישייה הירושלמית סוגרת הנציגה השנייה של תחום האינסטלציה– פתיחת סתימה בכיור. שני אחוזים מסך העבודות שבוצעו בירושלים בשנה האחרונה היו פתיחת סתימה בכיור, זאת בהשוואה לרק 0.7 אחוז מסך העבודות בממוצע הארצי.
גם כשמדובר בכיורים, יש משקל רב לשימוש צרכני שגוי בכל הנוגע להיווצרות סתימות (שפיכת חומרים שומניים ושאריות אוכל לכיור למשל). עם זאת, בדומה לנתונים שמעידים על כמות סתימות גדולה באסלות הירושלמיות לעומת שאר הארץ, גם בכל הנוגע לסתימות בכיורים ניתן לשער כי מערכת ביוב מיושנת מגבירה את הסיכוי להיווצרות סתימה.
כמה טיפים: "ככלל, בענף האינסטלציה לא נהוג לתת אחריות על פתיחת סתימה בכיור", מסבירים במוקד השירות. "בכל מקרה, שווה לוודא מראש מה המדיניות של האינסטלטור. כדי למנוע סתימות חוזרות ונשנות בכיור, הקפידו להימנע משפיכת שאריות קפה שחור, שמן ושיירי מזון אל הכיור, אשר מצטברים בצנרת ולא מתנקזים בצורה טובה אל מערכת הביוב".
כמה יעלה התיקון? עלות פתיחת סתימה בכיור היא 300-400 שקל. גם במקרה זה, המחיר הוא עבור פתיחת סתימה בסיסית, אשר מאפשרת גישה נוחה לנקודת הביקורת של הכיור. אם יידרש שימוש בספירלה חשמלית, העבודה יכולה להתייקר בכ-30 אחוז, כשהמחיר אינו כולל פתיחת סתימה בקו הביוב הראשי. כמו כן, אם יש צורך בפירוק מגירות, העבודה תתייקר.